το radiotvlink.gr χρησιμοποιεί coockies

Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2018 12:14

Οι Νικητές των Κινηματογραφικών Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογραφικών & Τηλεοπτικών Τεχνών - BAFTA.

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο
(1 Ψήφος)

Διαβάστε ακολούθως τις Υποψηφιότητες και τους Νικητές (με κόκκινη απόχρωση) των Τεχνικών και Καλλιτεχνικών Κινηματογραφικών Βραβείων της Βρετανικής Ακαδημίας Κινηματογραφικών & Τηλεοπτικών Τεχνών:

FELLOWSHIP
SIR RIDLEY SCOTT

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑΣ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ (OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA)
NATIONAL FILM AND TELEVISION SCHOOL (NFTS)

ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (BEST FILM)
CALL ME BY YOUR NAME Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
DARKEST HOUR Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
DUNKIRK Christopher Nolan, Emma Thomas
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, J. Miles Dale
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (OUTSTANDING BRITISH FILM)
DARKEST HOUR Joe Wright, Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Kevin Loader, Laurent Zeitoun, Yann Zenou, Ian Martin, David Schneider
GOD’S OWN COUNTRY Francis Lee, Manon Ardisson, Jack Tarling
LADY MACBETH William Oldroyd, Fodhla Cronin O’Reilly, Alice Birch
PADDINGTON 2 Paul King, David Heyman, Simon Farnaby
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh, Graham Broadbent, Pete Czernin

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΒΡΕΤΑΝΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΓΡΑΦΟΥ, ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ Ή ΠΑΡΑΓΩΓΟΥ
(OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER)
THE GHOUL Gareth Tunley (Writer/Director/Producer), Jack Healy Guttmann & Tom Meeten (Producers)
I AM NOT A WITCH Rungano Nyoni (Writer/Director), Emily Morgan (Producer)
JAWBONE Johnny Harris (Writer/Producer), Thomas Napper (Director)
KINGDOM OF US Lucy Cohen (Director)
LADY MACBETH Alice Birch (Writer), William Oldroyd (Director), Fodhla Cronin O’Reilly (Producer)

ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE)
ELLE Paul Verhoeven, Saïd Ben Saïd
FIRST THEY KILLED MY FATHER Angelina Jolie, Rithy Panh
THE HANDMAIDEN Park Chan-wook, Syd Lim
LOVELESS Andrey Zvyagintsev, Alexander Rodnyansky
THE SALESMAN Asghar Farhadi, Alexandre Mallet-Guy

ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ (DOCUMENTARY)
CITY OF GHOSTS Matthew Heineman
I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck
ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan
AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk
JANE Brett Morgen, Bryan Burk

ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ (ANIMATED FILM)
COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson
LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli

ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ (BRITISH SHORT FILM)
AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell
WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

ΒΡΕΤΑΝΙΚΗΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ (BRITISH SHORT ANIMATION)
HAVE HEART Will Anderson
MAMOON Ben Steer
POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ (DIRECTOR)
BLADE RUNNER 2049 Denis Villeneuve
CALL ME BY YOUR NAME Luca Guadagnino
DUNKIRK Christopher Nolan
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ/ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑΣ (CINEMATOGRAPHY)
BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins
DARKEST HOUR Bruno Delbonnel
DUNKIRK Hoyte van Hoytema
THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis

ΜΟΝΤΑΖ/ΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗΣ (EDITING)
BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss
BLADE RUNNER 2049 Joe Walker
DUNKIRK Lee Smith
THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory

ΣΧΕΔΙΑΣΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ (PRODUCTION DESIGN)
BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis
THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

ΗΧΟΥ (SOUND)
BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Dan Morgan, Jeremy Price, Julian Slater
BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Theo Green, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
DUNKIRK Alex Gibson, Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Nelson Ferreira, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

ΕΙΔΙΚΩΝ ΟΠΤΙΚΩΝ ΕΦΦΕ (SPECIAL VISUAL EFFECTS)
BLADE RUNNER 2049 Richard R. Hoover, Paul Lambert, Gerd Nefzer, John Nelson
DUNKIRK Paul Corbould, Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Mike Hill, Kevin Scott
STAR WARS: THE LAST JEDI Stephen Aplin, Chris Corbould, Ben Morris, Neal Scanlan
WAR FOR THE PLANET OF THE APES Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joe Letteri, Joel Whist

ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ (ORIGINAL SCREENPLAY)
GET OUT Jordan Peele
I, TONYA Steven Rogers
LADY BIRD Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ (ADAPTED SCREENPLAY)
CALL ME BY YOUR NAME James Ivory
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh
MOLLY’S GAME Aaron Sorkin
PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King

ΜΟΥΣΙΚΗΣ (ORIGINAL MUSIC)
BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
DARKEST HOUR Dario Marianelli
DUNKIRK Hans Zimmer
PHANTOM THREAD Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat

ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΟΥ ΑΣΤΕΡΑ (EE RISING STAR AWARD ΜΕ ΨΗΦΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ)
DANIEL KALUUYA
FLORENCE PUGH
JOSH O’CONNOR
TESSA THOMPSON
TIMOTHÉE CHALAMET

 

Παρατηρήσεις: Δελτίο Τύπου - Βρετανική Ακαδημία Κινηματογραφικών & Τηλεοπτικών Τεχνών - British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) - 19 Φεβρουαρίου 2017

Τελευταία τροποποίηση στις Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2018 12:32

Προσθήκη σχολίου

FaLang translation system by Faboba

CREATION

DELIVERY

AUDIO

POST PRODUCTION

MANAGEMENT

CINEMA

GENERATOR

MONEY

BROADCASTERS

Copyright@ 2016, Tzanakos P. Andreas Publishing Group